Językołamacze- innowacja w bibliotece

JEZYKOŁAMACZE W BIBLIOTECE – podsumowanie innowacji – październik 2023

Celem innowacji bibliotecznej wprowadzonej przez bibliotekarkę Agatę Bogucką była integracja czytelników, tworzenie przyjaznych relacji, promocja czytelnictwa, powtórka treści poznanych na lekcjach oraz zajęciach, ćwiczenie umiejętności posługiwania się słownikami, zdobywanie przez uczniów nowych kompetencji językowych, zdobywanie przez uczniów kompetencji samodzielnego uczenia się, nauka przez zabawę, rozwijanie umiejętności wyszukiwania i selekcji informacji.

W każdym tygodniu uczniowie stanęli przed nowym zadaniem. Znajdowali/ losowali  słowo lub zdanie, którego dotyczyło wyzwanie przed wypożyczeniem książki. Szukali wybranego słowa w słowniku lub odczytywali zdanie trudne do wypowiedzenia, tzw. „językołamacz”, Wykonanie zadania stanowiło tzw. bilet - hasło potrzebne do wypożyczenia książki.

W każdym języku są trudne do wypowiedzenia zdania, np. klasyczne, z którymi nawet Polacy nie dają sobie rady. Chętni uczniowie wraz z nauczycielem bibliotekarzem wyszukiwali odpowiedzi (w słownikach oraz w Internecie) i poznali znaczenie słowa lub frazeologizmu.

Działania zrealizowane w ramach innowacjizachęciły większą ilość uczniów do odwiedzania biblioteki i czytania oraz wpłynęły na rozwój kompetencji językowych uczniów, wdrożenie do poszukiwań, samodzielnego zdobywania wiedzy.

Treści nauczania – zadania z poszczególnych tygodni:

ü  poznanie nowych wyrazów, ich znaczenia, odmiany oraz możliwych sposobów ich zastosowania w życiu codziennym m.in. słowa: inwentaryzacja (tydzień pojęć bibliotecznych – praca ze słownikami),

ü  poznanie znaczenia frazeologizmów (tydzień ze związkami frazeologicznymi – praca ze słownikami),

ü  trudne pod względem wymowy zdania (tydzień łamańców językowych),

ü   wyrazy z błędami ortograficznymi i wyrażenia z błędami językowymi (tydzień walki z bykami)

Największa aktywność uczniów, która przełożyła się na wypożyczenia i jednocześnie na promocję czytelnictwa, miała miejsce w czasie trwania tygodnia łamańców językowych, walki z bykami, poznawania nowych wyrazów. Początkowo uczniowie byli zdziwieni, że otrzymają książkę dopiero po wykonaniu zadania. Później przyprowadzali ze sobą kolejną osobę.

Zapraszam do obejrzenia galerii - bibliotekarka Agata Bogucka.