Dzień Edukacji Narodowej połączony z uroczystym podniesieniem flagi państwowej na maszcie w ramach projektu "Pod biało-czerwoną"

Dzień Edukacji Narodowej 2022 r.

14 października jest Dniem Edukacji Narodowej , obchodzonym w rocznicę  powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku, a dzisiaj szczególnie ważnym Świętem, gdyż połączony jest z uroczystym podniesieniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszcie sfinansowanym z budżetu państwa w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną" pod honorowym patronatem Premiera pana Mateusza Morawieckiego.

Projekt  ma  uhonorować Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, upamiętnić zwycięstwo wojsk polskich nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. ale także zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.

Nasza szkoła dostąpiła wielkiego  zaszczytu ,dzięki przystąpieniu Gminy Wągrowiec do projektu  oraz  pozytywnej akceptacji Pana Wojewody Wielkopolskiego pozyskując piękny, wyróżniający się biały maszt, na którym z dumą podnieśliśmy flagę państwową , śpiewając wzniośle hymn narodowy.

Tym samym spełniamy ważne obywatelskie  zadanie, ponieważ to Wy jesteście tym  młodym  pokoleniem, na którym ciąży obowiązek poszanowania symboli  narodowych, umiłowania Ojczyzny, to właśnie dyrektor, nauczyciel odpowiada za  kształcenie  i wychowanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka.

Prawo oświatowe stanowi, że nauczanie i wychowanie – respektując chrześcijański system wartości za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki.

Obecność naszych uczniów  na dzisiejszym apelu świadczy o tym, że reprezentują postawę patriotyczną oraz wyrażają  wdzięczność nauczycielom.

Uczniowie klasy ósmej pod opiekąPani Agaty Boguckiej oraz Pani Anny Pisarek-Kitkowskiej  przygotowali akademię na uroczystość  z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączonej z podniesieniem flagi państwowej na Maszcie z Flagą Rzeczypospolitej Polskiej. Dekorację przygotowały panie: Jolanta Zielińska, Arleta Patelska , Anna Makarewicz, Alicja Ćwik, o oprawę tecniczną zadbał pan Przemysław Woźnicki, a szczególne podziękowania należą się Filipowi Kalecie, uczniowi klasy VIII  , który po mistrzowsku poradził sobie z obsługą aparatu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Nagrano również filmik z życzeniami dla nauczycieli.

Mieliśmy zaszczyt gościć Wójta Gminy Wągrowiec Pana Przemysława Majchrzaka,  Kierownika Referatu Oświaty Panią Dorotę Chojnacką-Szymczak, pracownika Urzędu Gminy do spraw promocji, turystyki i współpracy z zagranicą Panią Kamilę Kłos, , przewodniczącą Rady Rodziców Panią Aldonę Matuszak, przedstawicieli Rady Rodziców Panią Ewę Adamską, Panią Ewę Wolińską i Panią Renatę Szepielak.

W programie artystycznym podziękowano nauczycielom, obsłudze szkoły za cierpliwość i wytrwałość, zaśpiewano piosenki.

Dyrektor Pani Marzena Janiszewska  przedstawiła rządowy  projekt "Pod biało-czerwoną" , nawiązała  do patriotyzmu , poszanowania symboli narodowych i umiłowania Ojczyzny ,podziękowała za zaangażowanie w pracę wszystkim pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowie Żońskim , współdziałanie w zespole i realizowanie wielu szkolnych przedsięwzięć oraz  za występ oraz złożyła życzenia   pracownikom placówki  Urzędu Gminy na co dzień współpracujących z naszą placówką. Kolejno zabrał głos Wójt Gminy Wągrowiec Pan Przemysław Majchrzak, aby złożyć życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

Uroczystość była pełna patetycznych wrażeń , przepełniona radością i zadowoleniem z dobrze spełnionego obowiązku.

Wielkim uwieńczeniem był poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców w postaci pięknego tortu, który  był bardzo smakowity i niezwykle efektowny, pasujący do naszej uroczystości , wykonany przez p. Dominikę oraz placki, które wykonała p. Jagielska jak zawsze nadzwyczaj smaczne. Bardzo dziękujemy!

Dyrektor Marzena Janiszewska